SALA A

Agenda Sali

09:20 Otwarcie konferencji

10:00 - 11:00 Mikroserwisy w Pythonie - podejście praktyczne - Karol Sikora

Abstrakt prezentacji

W prezentacji skupimy się na najważniejszych obszarach, które musimy zaadresować podczas tworzenia mikroserwisów, narzędziach dostępnych w Pythonie (i nie tylko), które mogą pomóc nam w tworzeniu działających rozwiązań. Zaadresujemy temat modelowania danych, spójności komunikacji pomiędzy serwisami i sposobami osiągnięcia testowalności tego obszaru, modelowania komunikacji w sposób synchroniczny i asynchroniczny oraz warstwą persystencji danych. Wszystko na bazie doświadczenia w budowie i utrzymaniu systemów mikroserwisowych w kilku firmach na przestrzeni ponad 5 lat.

11:00 - 11:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami

11:30 - 12:30 Cloud native Python - skalowalny backend w środowisku Kubernetes - Tomasz Niedziela-Brach

Abstrakt prezentacji

Podczas wystąpienia poruszę temat „deploymentu" rozproszonego systemu napisanego w języku Python na środowisku chmurowym. Omówię zalety takiego rozwiązaniam, jak na przykład uniezależnienie aplikacji od konkretnego dostawcy chmury, oraz pokażę o co należy zadbać podczas skalowania horyzontalnego. Wszystko to na przykładach z rzeczywistego rozwiązania, które zaprojektowałem dla jednego z klientów, gdzie zadaniem systemu było przetwarzanie dużej ilości danych w bardzo krótkim czasie.

12:30 - 13:00 Przerwa na kontakt z Wystawcami

13:00 - 14:00 Od legacy do czystej architektury - Grzegorz Kocjan

Abstrakt prezentacji

Zawsze zaczynamy od postanowienia ""Teraz napiszemy to lepiej"", a kończymy tak jak zawsze. Czy kod legacy to nasze jedyne przeznaczenie? Czy przepisywanie całej aplikacji od zera to jedyny lek? Czy tylko praca w nowych projektach może być ciekawa? Nie, nie, nie i jeszcze raz NIE! Jest pewien magiczny sposób, który jest podstawą najlepszych praktyk programistycznych, a niestety o nim zapominamy. Czy już wiesz co to jest? Tak, to refaktoryzacja. Podczas prelekcji zobaczysz przemianę rodem z TV - ""Pimp my Code"". Zaczniemy od strasznego kodu legacy, którego nie da się testować, a na zakończymy na czystej architekturze odpornej na czas i zmiany. Wszystko robione małymi kroczkami, a co najważniejsze, tak, żeby nasz kod zawsze dało się uruchomić i wrzucić na produkcję. Niemożliwe? Kilka lat temu też tak sądziłem, teraz pora żebyś i Ty zmienił(a) zdanie. Kod będzie w Pythonie, jednak jego znajomość nie jest wymagana, żeby uczestniczyć w prezentacji. Najlepsze praktyki programistyczne są uniwersalne!

14:00 - 15:00 Długa przerwa na kontakt z Wystawcami

15:00 - 16:00 Czy regexy da się polubić? - Dorota Pikul

Abstrakt prezentacji

Zacznijmy od tego czym są regexy i dlaczego są tak uniwersalne i niezastąpione. Następnie zmieńmy podejście - spójrzmy na nie jak na sudoku czy inną krzyżówkę. Na koniec zamierzam wszystkich przekonać, że nie ma się czego bać i można polubić zabawę z regexami tak, jak lubimy czytanie powieści detektywistycznych czy rozwiązywanie kolejnych zagadek logicznych.

16:00 - 16:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami

16:30 - 17:30 Szerokie scrapowanie stron internetowych z pythonem i AWS bez tracenia fortuny. - Jakub Paczkowski

Abstrakt prezentacji

W karierze programisty, prędzej czy później spotkasz się z zadaniem dotyczącym zbierania danych ze stron internetowych. W prostych przypadkach jest to łatwe zadanie. Jednakże, jeśli potrzebujesz pobrać dużą ilość danych w krótkim czasie, mając ograniczony budżet, temat staje się bardziej skomplikowany. Podczas tej prezentacji opowiem historię osiągnięcia pożądanego rezultatu szybko i tanio.